Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

W dniu 22 kwietnia zebraliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury, by obchodzić kulturalnie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Razem z pracownikami Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy Urzędu Gminy Górzno, Nadleśnictwa Brodnica, Zespołu Szkół w Górznie oraz wolontariuszy i obecnych rodziców odbyły się zaplanowane na ten dzień atrakcje.

Młodzi uczestnicy spotkania, a także dorośli, dostarczając zużyte baterie oraz makulaturę w zamian otrzymali dostarczone przez Nadleśnictwo Brodnica sadzonki drzew. Do wyboru były dęby, buki, lipy, brzozy, świerki, modrzewie oraz sosny. Łącznie zebraliśmy 7,5 kg baterii oraz ok 40 kg makulatury.

Kolejnym obleganym miejscem było stanowisko G-LPK z warsztatami, quizami i testami tematycznie związanymi z przyrodą oraz miejscowym parkiem krajobrazowym. Panie Karolina i Magda oraz Pan Tomasz uwijali się jak w ukropie, by zaspokoić ciekawość dzieci. Test z pytaniami o otaczającej nas faunie i florze zgromadził tak liczną liczbę uczestników, a ich wiedza stała na tak wysokim poziomie, że potrzebne były dwie dogrywki. Najbystrzejsi otrzymali cenne nagrody.

Uczestnicy przynieśli ze sobą butelki plastikowe, kartony, tutki po ręcznikach papierowych, po papierze toaletowym, by stworzyć wspólnie rzeźbę recyklingową. Po demokratycznych konsultacjach na miejscu wspólnota doszła do wniosku, że zostanie wykonana recyklingowa makieta Górzna. Aktualnie na scenie łatwo można, „z lotu ptaka”, dostrzec górznieńskie jeziora, stojącą przy nich latarnię (by się nie zgubić na jeziorze), zjeżdżalnię do wody, park, osiedle mieszkaniowe z niezwykle nowoczesnymi pojemnikami na śmieci, fabrykę oraz mleczarnię, pojazdy, a nawet walec, oraz górujący nad wszystkim ratusz. Do centrum wiedzie brama wjazdowa, której trudno nie zauważyć, Górzno posiada swoje lądowisko dla rakiet kosmicznych. Wszystkie części składowe makiety zostały zaprojektowane i wykonane przez dzieci z odpadów. Jeszcze przez kilka dni będzie ona dostępna do obejrzenia na scenie w GOK-u.

Kolejną atrakcją na ten dzień była propozycja rozegrania „meczu dla ziemi”. Uczestnicy podzielili się na dwie ekipy SOSNY oraz DĘBY, przykleili do piersi wcześniej wykonane kotyliony przedstawiające sosnowe gałązki oraz liście dębu i rozegrali bardzo zacięty mecz. Wynik 6:4 dla ekipy DĘBÓW nie był najważniejszy, ale chęci uczestniczenia w szczytnej inicjatywie edukacyjnej. Dzięki uprzejmości kierownika hali sportowej Pana Roberta Sargalskiego nie tylko rozegraliśmy mecz, ale również czekało na nas rozpalone ognisko i patyki do kiełbasek. Powyższe zapewnił Urząd Gminy, a po „pierwszym daniu” przystąpiono do deseru, w spóźnionego zająca wcielił się burmistrz Robert Stańko, który z koszyczkiem pełnym słodyczy obdarował dzieci smakołykami.