Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Ścieżka "Szumny Zdrój” – trasa o długości około 6 km. Rozpoczyna się w małym ogrodzie dendrologicznym, w którym można zapoznać się z gatunkami drzew rosnącymi w lasach Parku. Ścieżka zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne opisujące m.in. typy lasów, funkcje ekosystemów leśnych, formy ochrony przyrody, a także chronione gatunki roślin oraz zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Trasa ścieżki przebiega przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zobaczyć można polodowcowe formy krajobrazu takie jak: kemy, ozy czy też zagłębienia wytopiskowe. Jednym z najciekawszych punktów jest rozległa nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. Na dnie niszy rośnie rzadki w tej części Polski, górski gatunek - czosnek niedźwiedzi. Roślina ta wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia tj. kwiecień-czerwiec. Na zboczu niszy znajduje się punkt widokowy.

"Do rezerwatu Czarny Bryńsk” – trasa o długości ok. 4 km. Prowadzi głównie przez tereny leśne. Punktem docelowym jest florystyczny rezerwat „Czarny Bryńsk”. Obejmuje on swoimi granicami malownicze, śródleśne jezioro Czarny Bryńsk wraz z przybrzeżnym pasem szuwarów i torfowiskiem z owadożerną rosiczką okrągłolistną. Przy brzegach akwenu rośnie rzadki w tej części Polski gatunek – kłoć wiechowata. Na tafli jeziora natomiast, zobaczyć można skupienia grzybieni białych.

"Do Dębu Rzeczypospolitej” – trasa o długości ok. 8 km. Ścieżka biegnie przez leśne kompleksy do rezerwatu "Jar Brynicy II".  Głównym punktem jest największy w Parku pomnik przyrody – mierzący 35m wysokości, 500-letni „Dąb Rzeczypospolitej”. W rezerwacie zobaczymy również potężne 200-letnie sosny z "kuźniami" dzięciołów. Nieopodal dębu znajduje się punkt widokowy na rozległy jar rzeki Brynicy.

"Wilczełyko" – ścieżka o długości 3 km, biegnąca nieopodal siedziby G-LPK. Na ścieżce zobaczymy stanowiska chronionych roślin takich jak: wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty, kopytnik pospolity, paprotka zwyczajna. Poznamy także metody hodowli i ochrony młodych lasów. Na trasie znajdują się cztery pomnikowe drzewa: świerk "Kazio" oraz dęby "Bogdan", "Bolek" i "Lolek". Jednym z punktów jest małe oczko wodne, będące miejscem rozrodu traszki grzebieniastej. Poniżej mapka z trasą ścieżki.

Ścieżka "Źródła Brynicy" - trasa ma długość 12 km i świetnie nadaje się na rowerowe wypady. Ścieżka zaopatrzona jest w wiele tablic edukacyjnych, miejsca przystankowe i drogowskazy. Prowadzi przez malownicze tereny bryńskich wiosek tj. Bryńsk, Bryńsk Szlachecki, Czarny Bryńsk, Bryńsk Ostrowy. Na trasie zgłębimy wiedzę na temat historii tych terenów, dotrzemy nad jez. Bryńsk Szlachecki, przy którym znajdują się źródła rzeki Brynicy, odwiedzimy rezerwat florystyczny "Czarny Bryńsk" oraz poznamy gatunki roślin i zwierząt występujące na obszarze Parku.

"Wokół jeziora Górzno" – trasa o długości około 6 km prowadząca przez tereny o dużych walorach krajobrazowych, doskonała na rodzinne spacery na łonie natury. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych. Na wzgórzu, tuż przy wypływie rzeki Górzanki z jeziora Górzno zobaczyć można piękny widok na miasto Górzno oraz jezioro Górzno. Na uwagę zasługuje również zróżnicowany, polodowcowy krajobraz wsi Fiałki z taki formami jak drumliny, kemy i ozy oraz oczkiem wodnym "Rzekotka", będącym użytkiem ekologicznym. Nad jeziorem Wapionka znajduje się zabytkowy młyn wodny. Trasa ścieżki częściowo prowadzi przez Park Miejski w Górznie. Jest to dobre miejsce do rozpoznawania gatunków drzew i krzewów.

ZOBACZ NA MAPIE