Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

Ziemia Dobrzyńska to obszar położony między siedmioma rzekami: Wisłą, Drwęcą, Pissą, Pisiakiem, Rypienicą, Brynicą i Skrwą, jako region historyczny ukształtował się na przestrzeni kolejnych podziałów testamentowych książąt piastowskich. W połowie XIII wieku po raz pierwszy pojawia się nazwa Ziemia Dobrzyńska, która używana jest po dziś dzień.

W tym roku Miasto i Gmina Górzno należąca do Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej jako przedstawiciel powiatu brodnickiego ma zaszczyt być z jednym z organizatorów IV Kongresu Dobrzynian. 2 lipca w naszym miasteczku odbędzie się część oficjalna ww. zgromadzenia tj. uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na Rynku oraz krótka ceremonia oficjalna w hali sportowej przy Szkole Podstawowej. Poprzednie trzy kongresy miały miejsca: I w dniach 10-12 sierpnia 2004 r. w Skępem (powiat lipnowski), II w dniach 15-16 lipca 2009 r. w Rypinie (powiat rypiński) oraz III w dniach 9-10 lipca 2014 r. w Czernikowie (powiat toruński).

Głównym celem Kongresu Dobrzynian jest integracja mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej oraz propagowanie miejscowej historii i tradycji. Idea kongresu nawiązuje do historycznej tradycji szlacheckich sejmików dobrzyńskich oraz późniejszych zjazdów i spotkań przedstawicieli naszych lokalnych społeczności. Na zjeździe w Czernikowie zaprezentowano podczas wystąpień tradycyjny mundur wojewódzki Ziemi Dobrzyńskiej z II poł. XVIII wieku. Logo IV Kongresu Dobrzynian prezentuje się podobnie jak pozostałych prócz danych dotyczących miejsca, czasu trwania i herbów gmin.