Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

sisms

gospodarka odpadami

energa awarie

logo profil zaufany

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Niepodlegla Polska

Facebook

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki serdecznie zaprasza do udziału w niezwykłym koncercie poświęconym  św. Janowi Pawłowi II, patronowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z okazji  40. rocznicy wyboru na stolicę Piotrową.

„Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza wykonają dla Państwa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Opery Nova w Bydgoszczy oraz grono wspaniałych solistów: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Jakub Badach, Jacek Wójcicki, Marek Bałata. Całością zadyryguje Jacek Rafał Delekta.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 14 października, o g. 17:00 w Hali Arena w Toruniu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny (wejście na podstawie wejściówek)

Serdecznie prosimy o rozpowszechnienie informacji o koncercie. Niebawem prześlę również plakat. Osoby zainteresowane udziałem proszę o wiadomość, jaką liczbę wejściówek zarezerwować dla Państwa (istnieje możliwość rezerwacji wejściówek dla całych grup).

W przypadku pytań zachęcam do kontaktu.

Nieszpory ludźmierskie

Nieszpory to monumentalne w formie dzieło, cieszące się niesłabnącym powodzeniem, zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Składa się z 18 pieśni – psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem. Muzyka Nieszporów jest niesłychanie różnorodna: na tle klasycznym pojawiają się elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej, tradycyjnej kościelnej, a także partie chorałowe.

Odniesienie do folkloru wiąże się wprost z tytułem Oratorium, jako że Nieszpory opierają się na wielowiekowej tradycji pielgrzymowania do cudownej figury Gaździny Podhala, Matki Boskiej Ludźmierskiej. Tematyka Nieszporów – ukochanie Matki Bożej wpisane w realia gór są niezwykle adekwatne do charyzmatu pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak ukochał Matkę Najświętszą oraz góry.

Piękny poetycki tekst Moczulskiego to również niezwykły walor utworu. Oparty na Psalmach Dawidowych staje się momentami swoistą poetycką parafrazą, nawiązującą do przeżyć człowieka. Opowieści o wierze i miłości ludu Podhala, jego przywiązania do tradycji. Głęboka treść to też zaduma zagubionego współczesnego człowieka nad problemami egzystencji w odniesieniu do Dekalogu.