Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

coronavirus

spis rolny 2020 baner

gospodarka odpadami

sisms

energa awarie

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Niepodlegla Polska

Facebook

UWAGA

Informujemy, że z dniem 1 września 2020r.  następuje zmiana wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, więcej informacji w zakładce "Gospodarka odpadami"

 


Informujemy, że od 22 października 2020r. do odwołania wykonywanie zadań przez Urząd Miasta i Gminy w Górznie podlega ograniczeniu polegającym na ograniczeniu bezpośredniej obsługi interesantów - czytaj więcej


W Bożonarodzeniowy poranek zniszczeniu uległ najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego.

Ponad czterowiekowy pomnik przyrody – Dąb Rzeczypospolitej – perła w przyrodniczej koronie Nadleśnictwa Brodnica, zdobiąca rezerwat przyrody Jar Brynicy, została doszczętnie spalona.

Zaalarmowane Służby Pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody.

Ogromna strata, bolesne doświadczenie, tym bardziej dotkliwe, że w najpiękniejszym dniu w roku. To nie był przypadek, z pewnością to zamierzone działanie podpalacza. W głowie się nie mieści, co kierowało tym człowiekiem, żeby dokonać tak okrutnego czynu. I to w Nadleśnictwie, na terenie którego nigdy nie było problemu z podpaleniami lasu. Co się zmieniło?

Żal, rozgoryczenie, smutek, jak można było dopuścić się takiego czynu. Bezmyślność, choroba, zawiść, używki? Nie wiem, co może usprawiedliwić takie działania, ale śledztwo trwa. Być może nigdy nie dowiemy się, kto dopuścił się tego przestępstwa, jednak niszczyciel będzie musiał żyć ze świadomością popełnionego czynu.

Na zawsze Dąb Rzeczypospolitej zostanie w naszej pamięci, utrwalony na licznych fotografiach. To niepowetowana strata, nie tylko dla braci leśnej Nadleśnictwa Brodnica, ale i dla całego społeczeństwa Pojezierza Brodnickiego oraz wszystkich, którzy mieli szczęście i przyjemność  widzieć na własne oczy majestatyczny Dąb. Do tego miejsca chętnie przyjeżdżały całe rodziny, a dzieci uwielbiały zabawy wokół wspaniałego drzewa. Nadal będziemy zapraszać do odwiedzin Rezerwatu, choć już nie tak pięknego i historycznego.

Spalony dom można odbudować, a tej straty nie da się naprawić. To zdarzenie w Jarze Brynicy można porównać do straty kogoś bliskiego...

To nie powinno się nigdy wydarzyć.