Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

coronavirus

spis rolny 2020 baner

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

UWAGA

Informujemy, że od dnia 22 czerwca br. Urząd Miasta i Gminy Górzno przywraca bezpośrednią obsługę interesantów. - czytaj więcej

 

    Dokładnie 50 lat temu, 27 czerwca 1971 roku, w kościele w Górznie ksiądz proboszcz Franciszek Śmigocki udzielił sakramentu I Komunii świętej 76-osobowej grupie swoich jedenastoletnich parafian, pochodzących z: Górzna, Zaborowa, Miesiączkowa, Zdrojów, Bryńska, Fiałek. W ciągu pięciu dekad od tamtego dnia w ich życiu wiele się wydarzyło. Dziś tylko część z nich mieszka na terenie górznieńskiej parafii, inni rozproszyli się po całej Polsce: od Brodnicy, Lidzbarka, przez Toruń, Bydgoszcz, Łódź, po Myślibórz czy Skoczów. Ksiądz Śmigocki i trzy osoby z tej grupy już nie żyją. Z różnych względów nie wszyscy mogli pojawić się na rocznicowej uroczystości, zorganizowanej na pamiątkę tamtego radosnego wydarzenia. W niedzielę (tak samo, jak 50 lat temu), we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy (27 czerwca b.r.), obecny ksiądz proboszcz parafii Górzno, ks. kan. Stefan Maliszewski, odprawił o godzinie 10:00 mszę świętą w intencji dziękczynnej oraz z prośbą o Boże Błogosławieństwo dla osób żyjących i szczęście wieczne dla zmarłych, którym ks. F. Śmigocki udzielił wspomnianego sakramentu.

„Pięćdziesiąt lat od przyjęcia I Komunii Świętej. Piękny pomysł, żeby to uczcić i się spotkać. Dziękujemy organizatorom. Kościół w Górznie to wiele ciepłych wspomnień: wspaniały ksiądz Śmigocki, schola z panem Warmińskim, bramy i girlandy plecione na Boże Ciało… Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za gościnność. Cieszę się ogromnie, że spotkałam Was wszystkich w naszym kościele, miejscy, które jest pełne uroku i ma ogromną moc” – powiedziała pani Małgorzata.

„Maryja czuwa nad nami, pomaga trwać w wierze. „Odkurzony” obrazek I Komunii św., ożyły wspomnienia, zdjęcia sprzed 50 lat, dzielenie się swoimi radościami i problemami, deklaracje modlitwy za siebie nawzajem,  zamówiona kolejna msza św. w naszych intencjach, pragnienie kolejnych spotkań. Czy trzeba więcej?” - Barbara

Przeżywający swoją rocznicę ofiarowali na rzecz parafii na pamiątkę stułę i albę, a o oprawę muzyczną Eucharystii zadbał p. Tadeusz Skotnicki. Po uroczystej sumie w sali parafialnej odbył się poczęstunek, którego uczestnicy wspominali pamiętne wydarzenie sprzed lat, wdzięczni, że było im dane spotkać się razem.

LINK DO ZDJĘĆ https://drive.google.com/drive/folders/1fAO_BVgYHbGZoZGssnzePw6D19BIW72q?usp=sharing

 Tekst: Mateusz Magalski

zdjęcia: Emilia Wisińska