Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

Trzecią postacią I Wydania jest Andrzej Longin Wasielewski. Urodzony w Górznie dnia 1 lutego 1949 roku (Księga aktów urodzeń Urzędu Stanu Cywilnego Górzno-miasto pozycja 5/1949). W tym czasie urzędnikiem USC a zarazem Burmistrzem Górzna był Kazimierz Pyskło. Ochrzczony w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie w dniu 20 lutego 1949 r.(wpis w księdze chrztów pozycja 10/1949 dokonany przez proboszcza ks. radcę Franciszka Śmigockiego). Rodzicami byli: Longin Alfons i Maria Regina pochodzący z Szabdy i Brodnicy. Oboje rodzice byli nauczycielami, również w Górznie.

Pierwszy „wypad” z domu będąc uczniem LO w Brodnicy uczynił a jakże do … Górzna. Widocznie lasy i góry dawały mu to coś, co sprawiło, że tuż przed maturą „zaszył” się na dłużej w Bieszczadzie (tak mawiają tubylcy, my używamy liczby mnogiej i mówimy w Bieszczadach). By przeżyć imał się różnych czynności i zawodów. Związek małżeński z Grażyną S. trwał w latach 1977-1985. W Bieszczadzie nadał sobie przydomek „Jędrek Połonina”, inni nazywali go także „Jędrek Świątkarz” lub „Kapeluszowy Kowboj” (z racji strojów, które nosił i przemieszczaniu się na koniu np. ukochanej klaczy „Gwiazdce”). Z domem rodzinnym i rodzicami utrzymywał kontakt. Był w Brodnicy a siostra odwiedziła go także w Bieszczadach. Zmarł tragicznie dnia 4 września 1995 roku w Komańczy pod kołami samochodu prowadzonego przez również pijanego kierowcę. Pochowany na cmentarzu przy cerkwi greckokatolickiej w Kulasznem. Ma oryginalny pomnik składający się z dwóch głazów i krzyża z końskich podków wykonany przez przyjaciela Jana Mazura zwanego „Betonem”. Na pierwszym głazie jest napis „SŁUCHAŁEM PIEŚNI SUMIENIA WYRYTEJ CZEKANEM NA KAMIENIACH”, na drugim jest tablica pamiątkowa (zdjęcia w mediach).

przod_wasielewski.jpg

tyl_wasielewski.jpg