Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

Andrzej Longin Wasielewski (niewielu wie, że posiadał drugie imię, zresztą po ojcu) w Bieszczadach, gdzie chciał zapisać od nowa swój życiorys jest znany jako „Jędrek Połonina”. Nazywany jest „królem bieszczadzkiej cyganerii” lub jak inni mawiają „królem bieszczadzkich zakapiorów”. Zakapior kto to taki? Słowo pochodzi z języka rosyjskiego i w dokładnym tłumaczeniu ma negatywne znaczenie.

W sensie bieszczadzkim zakapior oznacza człowieka noszącego wolność absolutną, żyjącego na zupełnym luzie, miłującego wolność, często uciekający przed sobą samym i nie potrafiący się odnaleźć. Nie mylić z menelami, gdyż zakapiorami bieszczadzkimi byli ludzie posiadający nierzadko wyższe wykształcenie. Wiele można się dowiedzieć o jego losach z książek Andrzeja Potockiego (autora książek, regionalisty, dziennikarza telewizyjnego, prasowego i radiowego, animatora kultury) takich jak: „Bieszczadzkie przypadki Jędrka Wasielewskiego Połoniny” (III wydania, ostatnie z 2021 r.), „Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady” (VI wydań). Polecamy ! Obie książki wydało Wydawnictwo Carpathia (okładki tych książek na zdjęciach) i są do kupienia. Na temat Andrzeja, jego mocnych stronach i słabościach można więcej dowiedzieć się z innych książek, artykułów czy internetu. Pamięć jego kultywuje „Siekierezada” w Cisnej, gdzie jedno z miejsc przy barze ma jego tabliczkę. Choć minęło 27 lat od śmierci Jędrka przyjaciele o nim nie zapominają. W dniu 17 lipca 2021 roku miał miejsce „Jędrusiowy Złaz w Komańczy”. Jednym z elementów tego wydarzenia było odsłonięcie specjalnej i oryginalnej ławeczki dedykowanej jego pamięci (relacje i zdjęcia są dostępne w mediach). Jeśli będziecie Państwo w Bieszczadach warto byłoby odwiedzić Komańczę (skwerek i ławeczka), Kulaszne (grób na cmentarzu w pięknej okolicy),Lesko (galeria w byłej synagodze), Średnią Wieś (drewniany kościół pw. Narodzenia NMP, w którym są płaskorzeźby Połoniny) lub Cisną (bar „Siekierezada”) tym bardziej, że po drodze mamy wiele innych atrakcji Bieszczad.

 okladka_jedrek_polonina_2021.jpg

okladka_majster_bieda_2017.jpg