Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

Apeluję o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sylwestrowej. Korzystając z materiałów pirotechnicznych warto zapoznać się z zasadami, które pomogą uniknąć niebezpiecznych zdarzeń oraz sytuacji „mądry Polak po szkodzie”.

Przestrzegaj przepisów

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).


Pamiętaj:
1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.
2. Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
3. Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie. W ten sposób można uniknąć obrażeń, uszkodzeń lub wypadkom.
4.Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.
5.Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.
6. Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.
7. Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.
8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą. Dym w trakcie spalania posiada wiele niebezpiecznych i trujących gazów.
9. Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.
10. Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

11. Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!
12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. 
13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.
14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997). 

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją,  pamiętajmy o kilku zasadach:

 1. Kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone.
 2. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi.
 3. Nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów dłoni lub całych rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj!
 4. Wypuszczaj je w otwartej przestrzeni.
 5. Nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru.
 6. Nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar.
 7. Nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien.
 8. Po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość.
 9. Nie wbijaj fajerwerków w ziemię.
 10. Nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta lub rzeczy łatwopalne.
 11. Przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 12. Nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

     Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków.

Rzucanie petard w pobliżu zwierząt, to znęcanie się nad zwierzętami. Najwyższa pora, żeby zacząć to tak traktować.

Nie strzelaj w Sylwestra! Zwierzęta tego nie znoszą!

     Wszyscy dobrze wiemy, że zarówno psy jak i koty mają lepszy słuch od ludzi. Ostrość słuchu psa w zakresie niskich częstotliwości jest zbliżona do ludzkiej. Największe różnice w słyszeniu pomiędzy psem i człowiekiem występują przy wysokich częstotliwościach. Człowiek może słyszeć dźwięki do 20000 herców. Psy słyszą dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości 47000-65000 herców, co jest cechą osobniczą każdego psa lub rasy. A teraz wyobraźmy sobie standardowy huk fajerwerków i petard. My odbieramy te dźwięki jak bardzo głośny huk a teraz pomnóżmy go przez 3-4 razy, przez co uzyskujemy efekt bezpośredniego ostrzału artyleryjskiego. Dodajmy do tego zdezorientowanie, efekt zaskoczenia, niezrozumienie. Tak właśnie Sylwestra odbierają zwierzęta. Niezła mieszanka strachu i paniki.
Dlatego apelujemy do Państwa o to, aby w tym roku zrezygnować z fajerwerków i petard.

Jak zniwelować skutki Sylwestrowego huku u zwierząt ?
1. Pamiętajmy, aby w tym dniu wyjść z psem na spacer przed strzelaniem fajerwerków lub dopiero po nim. Konieczne jest aby pies nie biegał luzem, tylko był pod naszą kontrolą – na smyczy. W tym wypadku smycz może uratować naszemu pupilowi niejednokrotnie nawet i życie. Wystraszone zwierzę może uciec i zgubić się w ciemnościach lub zostać zabitym przez samochód. Ten los staje się corocznie udziałem wielu psów.
2. Stwórzmy w domu „oazę spokoju” – zamknijmy okna, zasłońmy rolety, z koca możemy zrobić „namiot”. Pamiętajmy, że nasze opanowanie i spokój także jest ważne. Pocieszanie na siłę może tylko zaszkodzić. Pies odbiera tulenie się jako oznakę, że my też się boimy, przez co tylko potęgujemy jego strach.
3. Właściciele zwierząt szczególnie podatnych na duży hałas powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, których zadaniem jest farmakologiczne uspokojenie zwierzaka. Pamiętajmy, że większości z nich należy zacząć podawać kilka dni przed Sylwestrem, dlatego nie zwlekajmy z tym do ostatniej chwili.
Życzymy wszystkim szampańskiej zabawy, a naszym czworonożnym przyjaciołom spokoju.

     Nawiązując do w/w tekstu oraz apeli organizacji proekologicznych zalecam rozsądek i umiar. Czy kilka, kilkanaście sekund lub minut czysto subiektywnych wrażeń ludzkich jest tego wart ? Proszę o zrezygnowanie z tej niebezpiecznej i wątpliwej rozrywki !

                                                                               Burmistrz Miasta i Gminy Górzno

                                                                                   Tomasz Kinicki