Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

W dniu dzisiejszym mija 103. rocznica Powrotu Miasta i okolicy do Macierzy czyli Ojczyzny. Niepodległość do Górzna zawitała w niedzielny mroźny poranek dopiero 18 stycznia 1920 roku, czyli 433 dni później w wyniku postanowień traktatu wersalskiego, a nie jak zwyczajowo (umownie) świętuje kraj datę 11 listopada 1918 roku. A jeszcze 2 dni wcześniej niemieckie oddziały Grenzschutzu (obrony granicznej) straszyły Polaków i groziły górznieńskiemu proboszczowi Ignacemu Wietrzychowskiemu.

Po 148 latach niewoli Wojsko Polskie wkroczyło do powiatu brodnickiego. Odzyskanie niepodległości było ogromnym wyzwaniem społecznym i gospodarczym po latach różnic na terenie Polski. Z jednej strony okres ten charakteryzowała wielka radość z odzyskanej wolności, a z drugiej cierpliwe znoszenie braków w nowo powstałym państwie. Dla społeczności pomorskiej a więc i Górzna w którym obowiązywał pruski porządek prawny i cywilizacyjny nie było to aż takim problemem. Trzy dni wcześniej na terenie całej Polski wprowadzono nową walutę : markę polską, której wartość przez 4 lata doszła do hiperinflacji. Pierwszy rok wolności miastu nie dane było przeżywać w spokoju. Ledwo co nowe państwo powstało a już na wiosnę ze wschodu pojawiło się kolejne niebezpieczeństwo – bolszewizm. Dnia 24 sierpnia 1920 roku wojna  dotknęła również ten zdawałoby się odległy zakątek naszego kraju. Górzno nie leżało na linii frontu, niemniej mieszkańcy uczestniczyli w walkach, a kilkoro poległo w obronie Ojczyzny. Cześć ich pamięci!

Zapraszamy  w niedzielę 22 stycznia o godz.10.00 do kościoła parafialnego w Górznie na mszę świętą w intencji Ojczyzny, a bezpośrednio po mszy na spotkanie patriotyczne ze złożeniem kwiatów przy pomniku na Rynku.

poland-g347df5049_1920.png