Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Miasto i Gmina Górzno pod kierunkiem dr Jadwigi Lewandowskiej rozpoczęło projekt badawczy pt. „Archeologiczne dziedzictwo Górzna - ocalić od zapomnienia (etap I - rok 2020)”. W tym celu w ostatnią sobotę (28.11.20 r.) pojawili się w Górznie archeolodzy oraz poszukiwacze z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej. Pierwsze prace koncentrowały się na stanowisku archeologicznym numer 2, na tzw. Dziewiczej Górce i już przyniosły intersujące odkrycia, zwłaszcza monet z różnych okresów chronologicznych.

kopiec zwany „ dziewiczą górka”, na stoku oraz wierzchołku widać dorosłych ludzi. rosną drzewa

 

Wzgórze to zwyczajowo zwane jest „Dziewiczą Górką”, „Dziewiczym Kopcem” lub po prostu „Kopcem”. Choć badania archeologiczne tego stanowiska przeprowadzone zostały w dość szerokim zakresie (zwłaszcza w latach 2006-2007, pod kierunkiem dr hab. Kazimierza Grążawskiego), ich wyniki dotychczas nie doczekały się właściwej promocji, ani monograficznego opracowania. Podczas tych prac wykopaliskowych w wykopach badawczych, tuż pod humusem odsłonięto relikty kamiennej drogi o szerokości około 2 m, prowadzącej prawdopodobnie do kapliczki, we wschodniej części wzgórza, gdzie odkryto liczne fragmenty rumoszu ceglanego oraz dachówek mnich-mniszka i ceramicznych płytek posadzkowych. Brukowana droga oraz kapliczka mają metrykę nowożytną a datować je można na XVIII/XIX wiek. Po tymi nawarstwieniami wystąpiły jednostki kulturowe znacznie starsze, wskazując, że tzw. Dziewicza Górka była intensywnie użytkowana osadniczo przynajmniej od połowy XIII wieku. W dotychczasowych opracowaniach tego stanowiska postawiono tezę, że na początku XIV wieku miejsce to zostało zniszczone pożarem, o czym świadczą warstwy spalenizny i przepalonej gliny. Postawiono również koncept, że ponownie restytuowano osadniczo to wzgórze już za bytności zakonu Bożogrobców w Górznie, po 1325 roku i być może właśnie w tym miejscu istniała pierwotna siedziba starosty biskupiego, którą przeniesiono następnie dalej na północ (Grążawski 2009; Grążawski, Lewandowska 2009). Do poznania całościowej historii tego wzgórza należałoby interdyscyplinarnie przeanalizować źródła ruchome i nieruchome, pochodzące z dotychczasowych prac wykopaliskowych.

Miasto Górzno wraz z najbliższymi okolicami są wciąż niewystarczająco zbadane, tak pod względem historycznym (brak monograficznych opracowań z różnych okresów chronologicznych), jak i archeologicznym. Rozpoczęty w tym roku powrót do badań górznieńskich stanowisk archeologicznych ma przybliżyć i odkryć fascynującą przeszłość tego miasteczka, wybranego już w średniowieczu na siedzibę starostów biskupów płockich oraz Bożogrobców.  Ostatniej soboty oprócz badań tzw. powierzchniowych „Dziewiczej Górki”, dodatkowo wykonane zostały zdjęcia lotnicze górznieńskich wzgórz przez dra Mirona Bogackiego. Prace terenowe dopiero się rozpoczęły, a już zaskoczyły badaczy. Szczegóły niebawem.

Literatura:

Grążawski K., Lewandowska J.
2009 Badania reliktów dworu biskupów płockich w Górznie (województwo kujawsko – pomorskie), [w:] XVI Sesja Pomorzoznawcza, Szczecin 22-24 Listopada 2007 r., Acta Archaeologica Pomeranica, część 2, Od późnego średniowiecza do czasów nowożytnych, Szczecin 2009, s. 415-429.

Grążawski K.

2009 Z badań archeologicznych w Górznie. Od średniowiecznego grodu do biskupiego dworu i kościoła bożogrobców, Rocznik Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, t. 1, s. 61-88.

Hila J., Szalkowski A.

2011 Album pt. Górzno. Miasto i okolice na starej fotografii,  Toruń - Górzno.

Opracowała: dr Jadwiga Lewandowska

Na pierwszym planie stoi trójka dzieci oraz dwie kobiety, a za nimi widać widok na kopiec zwany „dziewiczą górkę” oraz jezioro Górznieńskie

badania archeologiczne na dziewiczej górce. w wykopanym dole widać kamienie, a po środku Pani dr. Jadwiga Lewandowska z narzędziem w ręku. z tyłu widać drugi wykop oraz kilko osób w około

wykop na dziewiczej górce. pośrodku wykopu miara, a po lewej stronie przy wykopie leżą kamienie

ekipa z wykrywaczami metalu poszukująca na wierzchołku dziewiczej górki. wokoło górki rosną drzewa.

trzej mężczyźni w kamizelkach odblaskowych, dwoje z nich trzymają wykrywacze metalu, w około widać rosnące drzewa

wierzchołek górki, w tle widać mężczyznę i kobietę, a za nimi widok na las