Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Prezentujemy z prywatnego zbioru 2 pocztówki wysłane z Górzna 1907 roku.

     Pierwsza na awersie ma kolorową kompozycję roślinno-kwiatową oraz okolicznościową rymowankę, która w wolnym tłumaczeniu z języka niemieckiego brzmi: „Fiołki i róże w pachnącym związku przyniosą Ci tylko szczęście i słońce” oraz dokończenie życzeń nadawcy z rewersu. Taka kompozycja kwiatowa, choć ładna, może kojarzyć się zupełnie z czymś innym. Na rewersie adres oraz znaczek Rzeszy Niemieckiej oraz datownik Górzna z dnia 7 lipca 1907 roku.

     Druga pocztówka kolorowana (nie było aparatów robiących kolorowe zdjęcia) na awersie posiada zdjęcie miasta zrobione z Fiałek. Podpis w j. niemieckim Pozdrowienia z Górzna Prusy Zachodnie oraz napisy najlepiej widocznych budynków czyli kościoła katolickiego i ewangelickiego. Totalansicht to widok całkowity czyli panorama. Na rewersie wyraźnie występuje część adresowa i do umieszczania tekstu. Wysłano ją z Górzna do Berlina  dnia 4 września 1907 roku. W różnych językach objaśniono, że jest to karta korespondencyjna ( co ciekawe prócz języka polskiego, co nie miało miejsca w poprzedniej pocztówce). Po raz pierwszy pojawia się prywatny wydawca (Verlag) Hugo Warm z Górzna.

Pocztówka z kompozycją roślinno-kwiatową w kształcie podkowy oraz z przysłowiem w języku niemieckim, na rewersie odręczne życzenia w języku niemieckim.

Pocztówka kolorowana na awersie posiada zdjęcie miasta zrobione z Fiałek, na rewersie wyraźnie występuje część adresowa i do umieszczania tekstu