Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

W poprzedniej części wywołaliśmy temat osad na przykładzie Wapionki. Każdy przysiółek, osada, kolonia, wybudowanie, rumunek czy dzielnica miała w przeszłości swoją nazwę. Miejski teren zwarty miał ulice. Dwie praktycznie nazwy zachowały do dnia dzisiejszego, są to Wapionka i Wisiałki. Starsi mieszkańcy na pewno pamiętają, gdzie był Elabor, Przecze, Bocieniec, Poświętne, Gdynia, Gaj czy Dąbrowa. Dziś zapomnianą nazwą jest Metz (spolszczona nazwa Mec). Ale gdzie były Lemany, tego nie udało się ustalić. Czy Państwu przypomina się jeszcze jakaś nazwa? Podobnie było na wsiach w sołectwach. Zapraszamy mieszkańców do podzielenia się tymi informacjami.

     Czy wiecie Państwo skąd się wzięła nazwa ulicy Freta? Już w średniowieczu właściciel a był nim biskup płocki przeznaczył pewien grunt na zasiedlanie go kolonistami przeważnie niemieckimi lub z sąsiedniej Ziemi Chełmińskiej. Teren ten nazywał się „Frite”.

      W średniowieczu istniała nazwa Nowa Wieś należąca do Górzna. Dziś próżno jej szukać. A może jest, tylko pod inną nazwą. Niektórzy autorzy identyfikują ją z Górznem Wybudowaniem. Chociaż ta nazwa występuje dość późno. Nam się wydaje na podstawie dokumentów, że chodzi o Nowe Osiedle, dziś jest to ulica (dawniej Trakt Mazowiecki). W żadnym przypadku nie należy tej nazwy kojarzyć z wsią Nowy Świat (Neuwelt), która powstała zdecydowanie później.