Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     W naszej prezentacji mamy rok 1914. Rok szczególny, który zapisał się w światowej historii tragicznie. W dniu 28 lipca 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa, która swoim rozmiarem i zasięgiem w każdym względzie zaskoczyła nie tylko Europę.

     Dziś na awersie rarytas. Na dwupolowych zdjęciach urzędy celne pruski i rosyjski. Do pruskiego jesteśmy przyzwyczajeni, ponieważ budynek istnieje do dnia dzisiejszego (Górzno Wybudowanie). Na drugim zdjęciu kilkanaście metrów dalej, jedyne w swego rodzaju zdjęcie oddziału przejścia granicznego rosyjskiego oddziału celnego (Karw). Na obu zdjęciach prezentują się pogranicznicy z rodzinami. Na zdjęciu górnym oprócz granicy celnej pruskiej w tle widać zespół komory celnej rosyjskiej. Z kolei na zdjęciu dolnym nigdzie nie publikowany front elewacji drewnianego rosyjskiego urzędu celnego. Napis w języku niemieckim (Pozdrowienia z granicy rosyjskiej koło Górzna). Na rewersie datownik poczty Górzno z dnia 11 września 1914 roku. Bez znaczka pocztowego. Zamiast tego dopisek „Feldpost” – poczta polowa. Poczta polowa w czasie działań wojennych miała zapewniać przede wszystkim korespondencję wojskową i żołnierzy, ale także służyła ludności cywilnej. Tekst pisany Kurrentą. Wydawca Hugo Warm.

Na obu zdjęciach prezentują się pogranicznicy z rodzinami. Na zdjęciu górnym oprócz granicy celnej pruskiej w tle widać zespół komory celnej rosyjskiej. Z kolei na zdjęciu dolnym nigdzie nie publikowany front elewacji drewnianego rosyjskiego urzędu celnego. Napis w języku niemieckim (Pozdrowienia z granicy rosyjskiej koło Górzna). Na rewersie datownik poczty Górzno z dnia 11 września 1914 roku. Bez znaczka pocztowego. Zamiast tego dopisek „Feldpost” – poczta polowa.