Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     W naszej prezentacji trwa nadal rok 1914. Przedstawiamy Państwu rzadkość wśród oryginalnych kart pocztowych Górzna. Znajduje się w prywatnym posiadaniu właściciela zbioru. Jest ona trudna do zdobycia, w internecie są tylko jej reprodukcje (taką ze zbioru także przedstawiamy). Na awersie ulica Hinterstrasse czyli ulica Tylna. Tak się ona nazywała od początku jej istnienia, później nadawano jej różne inne nazwy. Czy zdjęcie było „ustawiane” z tak dużą liczbą osób? Raczej nie.

Wyobraźcie sobie Państwo, że na o wiele mniejszej powierzchni miasta jak to jest dzisiaj, żyło prawie dwa razy więcej ludzi niż obecnie. Pokazana architektura ulicy, bruk, ubiory ludzi w tak dobrej jakości nie dziwi gdyż produkcją zajęła się firma Reiniche & Rubin z Magdeburga specjalizująca się w produkcji m.in. kart pocztowych. Po prostu na owe czasy rewelacja. Napisy w języku niemieckim: „Górzno” oraz „Ulica Tylna z katolickim kościołem”. Na rewersie znaczek typu Germania i datownik 2 października 1914 oraz napis Postkarte. Adresowana do miejscowości Ohorn (miasto w Saksonii, powiat Budziszyn, wspólnota administracyjna Pulsnitz). Treść pisana Kurrentą. Jak wcześniej pisaliśmy czas powstania karty nie jest tożsamy z jej użyciem. My w swojej prezentacji przyjęliśmy datę użycia. A tu niespodzianka karta została użyta w 1914 roku a producent druku umieścił datę 1909 rok. To 5 lat wcześniej. Kolejna niespodzianka w kartkach użytych po wybuchu I wojny światowej czyniono dopisek „Feldpost”, wnoszono opłatę, „mała cenzura” i ruszała w trasę. Czyżby w tym przypadku znaczek kupiono wcześniej a wysłano po wypełnieniu zdecydowanie później? Przedstawiamy Państwu również popularną reprodukcję w/w kartki. Jest ona poprawiona współczesnymi programami graficznej obróbki starych zdjęć.

Pokazana architektura ulicy, bruk, ubiory ludzi w tak dobrej jakości nie dziwi gdyż produkcją zajęła się firma Reiniche & Rubin z Magdeburga specjalizująca się w produkcji m.in. kart pocztowych. Po prostu na owe czasy rewelacja. Napisy w języku niemieckim: Górzno oraz Ulica Tylna z katolickim kościołem. Na rewersie znaczek typu Germania i datownik 2 października 1914 oraz napis Postkarte. Adresowana do miejscowości Ohorn (miasto w Saksonii, powiat Budziszyn, wspólnota administracyjna Pulsnitz). Treść pisana Kurrentą.

 

Pokazana architektura ulicy, bruk, ubiory ludzi w tak dobrej jakości nie dziwi gdyż produkcją zajęła się firma Reiniche & Rubin z Magdeburga specjalizująca się w produkcji m.in. kart pocztowych. Po prostu na owe czasy rewelacja. Napisy w języku niemieckim: Górzno oraz Ulica Tylna z katolickim kościołem.

     Szanowni Państwo pisaliśmy wcześniej, że od czasu do czasu będziemy proponować konkursy związane ze zbiorami. Obecny będzie dotyczyć ulic Górzna. Naprawdę nie jest trudny. Zachęcamy do zabrania w nim udziału.