Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     Dziś ostatnia pocztówka czasów W.Pr. lub Wpr. (Westpreussen ,Westpreußen) czyli Prusy Zachodnie. W prezentowanym zbiorze mogliśmy obserwować na pocztówkach Górzna ten okres historyczny w latach 1899-1918. Jest to kolejna widokówka, która nie była w obiegu pocztowym. Jej datę powstania można datować na lata 1914-1918 (napis: „Gorzno W. Pr.”     i nazwisko wydawcy).

Na awersie kolorowy obraz ( nie zdjęcie) wykonany z Fiałek  z panoramą na Górzno. Rozpoznawalne są charakterystyczne trzy obiekty: kościół katolicki, kościół ewangelicki i wiatrak. Na rewersie tylko informacja o wydawcy. Był nim Hugo Warm, wiele razy wcześniej występujący. Dla młodszych czytelników wyjaśniamy, dlaczego cały czas w nazwie Górzno nie było litery „ó” tylko „o”. Była to nazwa niemiecka a w tym języku nie ma litery „ó”, choć istnieje litera i głoska w mowie „u”. Jak więc zapisywane było Górzno w dokumentach w przeszłości?  Górzno = Gozno, Gorsno, Gorzna, Gurschno, Gortzen, Gurzno, Görzberg, najczęściej  jednak występowało Gorzno. A jakie nazwy były w innych miejscowościach gminnych?  Np. Szczutowo = , Czatouo, Ossutowo,Hosutowo, Osuchowo, Zthuchow, Schutowo, Schutovo, Sczuthowo, Schutowa ; Bryńsk = Brensco, Brensk, Breńsk, Brense, Brensek, Breńsko;

Miesiączkowo  (z tą nazwą nawet Polacy mają problemy, a sytuację jeszcze utrudniały dwie miejscowości nowe i stare Miesiączkowo często mylone) = Mesentcowo, Nowum Mesanczkowo, Nowum Mesockowo, Magnum Messenczcouo, Parwum Messenczcouo teutonicalis, Mensanczkowo, Mesanczcovo, Mesanczkowo, Mesanskobeo, Mesanckowo, Myeschanyeczkowo, Messanczkowo, Mesentcovo, Miesionskowo, Messinczkaw. Podobnie miało się z rzeką Brynica. W  pierwszych dokumentach rzeka nazywała się Brennica potem długo była to Branica, by w końcu dopiero w wieku XX-tym stać się Brynicą.

kolorowy obraz ( nie zdjęcie) wykonany z Fiałek z panoramą na Górzno. Rozpoznawalne są charakterystyczne trzy obiekty: kościół katolicki, kościół ewangelicki i wiatrak.