Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

UWAGA PTASIA GRYPA!

UWAGA! WYKRYTO WYSOCE ZJADLIWĄ GRYPĘ PTAKÓW

      W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby - wysoce zjadliwej grypy ptaków, w miejscowości Wielkie Leźno, gm. Brzozie, powiat brodnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Górzno informuje, że w gminie Górzno, miejscowości: Górzno-Miasto, Górzno- Wybudowanie, Zaborowo, Czarny Bryński, Fiałki, Miesiączkowo znalazły się w obszarze zagrożonym chorobą szczegóły w Rozporządzeniu Nr 1/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brodnicy z dnia 20.04.2021r.

Rozporządzenie (pdf)

 

Uwaga Ptasie Grypa!

UWAGA! WYKRYTO WYSOCE ZJADLIWĄ GRYPĘ PTAKÓW

   W związku z ujawnieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w miejscowości Boguszewiec, gm. Lutocin, powiat żuromiński, woj.mazowieckie oraz w miejscowości Syberia, gm. Lubowidz, powiat żuromiński, woj. mazowieckie, Burmistrz Miasta i Gminy Górzno informuje, że w Gminie Górzno miejscowości: Wierzchownia, Nowy Świat, Szynkówko znalazły się w obszarze zagrożonym chorobą. Dokładne informacje znajdują się w poniższym Rozporządzeniu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 19.04.2021r.
 
 
 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy w Brodnicy informuje, że Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy ul. Kujawska 4, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów w październiku br. uruchomił gabinet medycyny podróży  (czynny w każdy czwartek w godz. 15.00 – 18.00).

Podróże do krajów egzotycznych Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej, Azji mogą być czasami ryzykowne. Bardzo ważne jest, aby przed każdym takim wyjazdem poddać się badaniu lekarskiemu. Jednym z podstawowych środków ostrożności są szczepienia ochronne, które stanowią najlepszy sposób zapobiegania chorobom zakaźnym. W gabinecie medycyny podróży osoba planująca wyjazd zagraniczny otrzyma poradę dotyczącą zagrożeń wynikających z wyjazdu, sposobów profilaktyki chorób zakaźnych z uwzględnieniem szczepień obowiązkowych wymaganych Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi i zalecanych zależnych od charakteru podróży, sytuacji epidemiologicznej danego kraju oraz zasad postępowania w przypadku zachorowań związanych z egzotycznymi podróżami.

Służby weterynaryjne stwierdziły wystąpienie ptasiej grypy w województwie kujawsko-pomorskim. W powiecie grudziądzkim została zlikwidowana hodowla 11 tys. indyków. Ognisko ptasiej grypy wystąpiło w gminie Świecie nad Osą. W obszarze zagrożonym znalazło się Jabłonowo Pomorskie.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powołał w tej sprawie sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim. W piątek, 8 stycznia wojewoda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym teren około 3 km wokół miejsca stwierdzenia choroby, określono jako zapowietrzony. Obszar w pobliżu około 10 km został uznany jako zagrożony ptasią grypą. Teren ten obejmuje on część powiatów grudziądzkiego, brodnickiego i wąbrzeskiego. W Jabłonowie Pomorskim wprowadzono zakaz handlu drobiem i jajami na targowiskach.

Za obszar zagrożony zjadliwą ptasią grypą uznano część terenu miasta i gminy Jabłonowa Pomorskiego, w skład którego wchodzą miejscowości: Adamowo, Budziszewo, Buk Pomorski, Jabłonowo - Zamek, Szczepanki oraz miasto Jabłonowo Pomorskie.

Nakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym grypą ptaków to m.in.:

  • utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach, aby uniemożliwić im kontakt z innymi ptakami
  • niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków
  • niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych
  • stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego, wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściami i wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób, odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące


Zakazy na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym to m.in.:

  • przemieszczania drobiu
  • transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii (tylko na zapowietrzonym)
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, chyba, że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę
  • organizowania polowań na ptaki łowne, organizowania targów i wystaw z udziałem drobiu lub innych ptaków (obszar zagrożony)


Obowiązują co najmniej 21 dni od dnia zakończenia czyszczenia i odkażania ogniska na obszarze zapowietrzonym, co najmniej 30 dni na obszarze zagrożonym.