Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Szanowni Państwo przechodzimy do tematu już omawianego w części 11-tej (1914r.) oraz części 19-tej (1916r.). Chodzi o miejsce doskonale wszystkim znane a mianowicie granicę prusko-rosyjską. Były niemiecki urząd celny stoi do dnia dzisiejszego (Górzno Wybudowanie nr 91), po rosyjskim nie ma śladu (dziś to miejsce byłoby już w Sołectwie Szynkówko). Widokówka należy również do tych, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia, że istnieje.

     Na awersie dwupolowe oryginalne zdjęcia przejść granicznych. Na lewym widzimy rosyjski urząd celny z pogranicznikami. Jeden z nich prezentuje duże psy, które na pewno były wykorzystywane do tropienia przemytników. Przy furtce kolejny pies a może koza trudno ocenić po jakości zdjęcia. Do ustawianego zdjęcia załapało się dwoje dzieci. Ciekawe czy to miejscowe, czy dzieci rosyjskich strażników? Podpis w języku niemieckim „Rosyjski Urząd Celny”. Na prawym zaś „Pruski Urząd Celny” z nieco innej perspektywy z jego pracownikami. Napis głosi „Pozdrowienia z rosyjsko-pruskiej granicy”. U dołu mamy dane wydawcy sztuki    V. Splaneman z Mroczy (ten sam co w części 44-tej).

     Na rewersie znaczek niemiecki wartości 5 pf. i datownik poczty Górzno z dnia 15 lipca 1906r. Niżej mamy również datownik odbiorczy poczty Radoszki z datą 16 lipca 1906r. Kartka była adresowana do miejscowości Radoszki koło Górzna, powiat Brodnica. Nazwa Radoszki została zapisana częściowo literami Kurrenty, częściowo literami łacińskimi, choć nazwę Górzna i Brodnicy zapisano już tylko Kurrentą z resztą tak samo jak całą wiadomość.

oryginalne zdjęcia przejść granicznych. Na lewym widzimy rosyjski urząd celny z pogranicznikami. Jeden z nich prezentuje duże psy, które na pewno były wykorzystywane do tropienia przemytników

znaczek niemiecki wartości 5 pf. i datownik poczty Górzno z dnia 15 lipca 1906r. Niżej mamy również datownik odbiorczy poczty Radoszki z datą 16 lipca 1906r.