Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

Organizatorami IV KONGRESU DOBRZYNIAN Górzno 2021 byli:

Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą,

Miasto i Gmina Górzno,

Starostwo Powiatowe w Brodnicy,

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie,

Gmina Skrwilno,

Współorganizatorzy wydarzenia części oficjalnej:

Parafia Rzymskokatolicka Górzno,

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie,

Szkoła Podstawowa w Górznie,

Ochotnicza Straż Pożarna w Górznie,

Urząd Miasta i Gminy w Górznie,

Zakład Usług Komunalnych w Górznie,

Policja Państwowa Posterunek Górzno,

 Organizatorzy dziękują wystawcom:

3 Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Miasta i Gminy Górzno tj. KGW Miasto Górzno,  KGW Miasto i Gmina Górzno oraz KGW Zaborowo,  

Górznieńsko - Lidzbarskiemu Parkowi Krajobrazowemu,

Nadleśnictwu Brodnica,

Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą,

Podziękowanie specjalne należą się dla:

Pana Marka Grzymowicza,

Parafialno – Strażackiej Orkiestry Dętej ze Świedziebni,

Zespołów Ludowych : „Kawęczynianki” i „Wichowianki”,

Chóru  „Arioso” ze Świedziebni,

Chóru Parafialnego im. św. Franciszka z Górzna,

Wolontariuszy z Miasta i Gminy Górzno,

Firmy „UNIFREEZE” Sp. z o.o. w Miesiączkowie,

Wszystkich gmin z terenu Ziemi Dobrzyńskiej, które przekazały materiały promocyjne jakie znalazły się w pakietach uczestników Kongresu.

Organizatorzy i Komitet Organizacyjny dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uroczystej oprawy Kongresu.

Do zobaczenia na następnym Kongresie (miejsce ani data nie zostały jeszcze ustalone).

 

Po oficjalnych uroczystościach w Górznie, uczestnicy pojechali do Brodnicy. W Starostwie Powiatowym gości powitał Starosta Brodnicki Pan Piotr Boiński. W Zakładzie Aktywności Zawodowej starosta zebranym przedstawił powiat brodnicki. Na zakończenie spotkania uczestnicy Kongresu posilili się i przemieścili się do Rypina. W Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej odbyło się spotkanie z Burmistrzem Rypina Panem Pawłem Grzybowskim. Gości po muzeum oprowadzał Dyrektor placówki Pan Andrzej Szalkowski. Zakończenie IV Kongresu odbyło się na terenie Nadleśnictwa Skrwilno. Zgromadzonych przywitał Wójt Gminy Skrwilno Pan Dariusz Kolczyński wraz z Nadleśniczym Panem Tomaszem Gnap. Po części artystycznej w wykonaniu zespołu „Skrwilnianki” nastąpiło przedstawienie i przyjęcie Dokumentu Końcowego IV Kongresu Dobrzynian Górzno 2021, którego tekst można przeczytać na: http://www.sgzd.com/IV-Kongres-Dobrzynian-DokumentKoncowy2021.pdf

Tekst pochodzi ze strony Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą www sgzd.com

Tablica z cytatem Jana Pawła II „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”, logiem z napisem IV Kongres Dobrzynian, Górzno, 2 lipca 2021 oraz napisem pod logiem: Uczestnicy IV Kongresu Dobrzynian.
W dniu 2 lipca 2021 r. miał miejsce IV Kongres Dobrzynian w Górznie. Po uroczystej koncelebrowanej mszy świętej w miejscowej świątyni uczestnicy barwnym korowodem przemieścili się na Rynek pod siedzibę Urzędu Miasta i Gminy.
Po krótkim występie artystycznym uczniów Szkoły Podstawowej w Górznie nastąpił moment odsłonięcia okolicznościowej tablicy pamiątkowej. Zaszczytu jej odsłonięcia dostąpili: ks. infułat Marek Smogorzewski, przedstawiciel JE Biskupa płockiego oraz Pan Ludwik Chełmicki przedstawiciel znanej i szanowanej rodziny na Ziemi Dobrzyńskiej.

 

2.	Ksiądz stojący tyłem do obiektywu poświęca tablicę umieszczoną na budynku. Na tablicy widnieje logo IV Kongresu Dobrzynian w Górznie z datą 2 lipca 2021 roku oraz cytat Jana Pawła II „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”.

Program IV Kongresu Dobrzynian w Górznie

Organizatorzy :

  • Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą
  • Powiat Brodnicki
  • Miasto i Gmina Górzno
  • Gmina Skrwilno

Górzno: 02.lipca 2021r.- (piątek)

Część oficjalna 

1. godz.  09.30 – Msza Święta w Kościele Parafialnym  w Górznie

2. godz. 10.30- Przejście uczestników kongresu  pod Urząd Miasta i Gminy  w Górznie

Kolejność korowodu :
Logo
Orkiestra
Poczty sztandarowe
Flagi
Zespoły Ludowe
Goście

3. godz. 11.00- Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz krótkie wystąpienia

4. Przejście do Hali  Sportowej przy Szkole Podstawowej w Górznie

 

5. godz. 11.30 -12.30 - Górzno Szkoła Podstawowa

- krótkie występy  i wystąpienia

6. godz. 12.30-13.30 Przerwa kawowa

7. godz. 14.00-18.00 Darmowe atrakcje dla dzieci między innymi: dmuchańce, wata cukrowa, słodycze, bańki mydlane.

Serdecznie Zapraszamy

UWAGA!!! W związku z odbywającym się 2 lipca 2021 roku IV Kongresem Dobrzynian informujemy, że otrzymaliśmy pozwolenie od Zarządu Dróg Powiatowych na wyłączenie z ruchu samochodowego ulicy Rynek. W godzinach 9 - 12  przejazd będzie możliwy jedynie ulicą 11 Listopada (na ten czas/dzień wprowadzony zostanie na niej obustronny zakaz zatrzymywania się). Po godzinie 11:15 planowany jest przemarsz z Rynku ulicą Stodolną do Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Górznie, przez co nastąpi chwilowe wstrzymanie ruchu również na tym odcinku. Prosimy o nie parkowanie samochodów przy Urzędzie Miasta i Gminy Górzno w tym dniu do godz.12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Informator Kongresowy (pdf)

 

Jak już napisano wcześniejsze kongresy miały miejsce w Skępem, Rypinie i Czernikowie. Tym razem przybliżymy te miejscowości.

I Kongres Dobrzynian odbył się w Skępem (powiat lipnowski), w dniach od 10 do 12 sierpnia     2004 r. Tablicę pamiątkową zawieszono w krużganku pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, w którym się znajduje Kościół i klasztor OO. Bernardynów pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Skępskiej  Matki Bożej Brzemiennej – Królowej Mazowsza i Kujaw pod adresem ul. Klasztorna 5.

Skępe - Tablica, na której widnieje napis: „Dzisiaj nieważne gdzie staniemy  czy tu gdzie krzesła czy wśród cieni ważne co zostawimy na tej ziemi” . Nad cytatem wygrawerowane jest logo Kongresu Dobrzynian, czyli kula ziemska z szarfą, na której są dwa herby. Na szarfie wyryty jest napis: Kongres Dobrzynian, Skępe 10-12.08.2005 r. Pod logiem: Znanym i nieznanym Dobrzynianom zasłużonym dla tej ziemi uczestnicy kongresu.Skępe-Dwa budynki, jeden mniejszy w części środkowej, drugi podłużny w części zewnętrznej. Na czubkach ich dachów umieszczone są krzyże. Widoczne są też przed nimi flagi Polski. W jednym z okien zewnętrznego budynku widoczny jest obraz Jezusa Chrystusa.

Więcej na stronach: www.bernardyniskepe.com lub  www.skepe.pl

II Kongres Dobrzynian miał miejsce w Rypinie (powiat rypiński), w dniach  15-16 lipca 2009 r. Okolicznościową tablicę poświęconą temu wydarzeniu umieszczono na frontowej fasadzie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, budynku często nazywanym „Domem Kaźni” w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.Muzeum znajduje się w Rypinie pod adresem ul. Warszawska 20.

Rypin-Tablica, na której widnieje napis: „…Ziemia Dobrzyńska, Ziemia Dobrzyńska, a w niej chyba najwięcej ojczyzny…”. Pod cytatem wygrawerowane jest logo Kongresu Dobrzynian, czyli kula ziemska z szarfą, na której są dwa herby. Na szarfie wyryty jest napis: II Kongres Dobrzynian, Rypin, 15-16 lipca 2009.Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie- Budynek. Na nim napis Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, część liter zasłaniają drzewa.

Info o tym miejscu na : www.muzeum.rypin.eu lub www.rypin.eu

III Kongres Dobrzynian zawitał do Czernikowa (powiat toruński). Odbywał się w dniach 9- 10 lipca 2014 r. Uczestnicy kongresu zostawili po sobie pamiątkę w postaci tablicy okolicznościowej przy wejściu Zespołu Szkół w Czernikowie przy ul. Gimnazjalnej 1.

Czernikowo-Tablica, na której widnieje napis: „Szczęśliwy, kto dziś owoc prac wczorajszych schował, Kto kilku chwil ubiegłych dzisiaj nie żałował” (Gustaw Zieliński „Wczoraj i dziś”). Pod cytatem wygrawerowane jest logo Kongresu Dobrzynian, czyli kula ziemska z szarfą, na której są dwa herby. Na szarfie wyryty jest napis: III Kongres Dobrzynian, Czernikowo 9-10 lipca 2014.Czernikowo -Budynek w planie ogólnym. Widoczne są na nim czerwone tablice i godło

O tym  miejscu na : www.zs.czernikowo.pl lub www.czernikowo.pl

Wędrowcze, gdybyś kiedyś podróżował krajową 10-tką z Torunia w kierunku Warszawy po drodze masz Czernikowo, za Lipnem będą  zjazdy do Skępego. A ze Skępego do Rypina też niedaleko. Po drodze masz inne miejscowości „ Dobrej Ziemi” jak niektórzy inaczej nazywają Ziemię Dobrzyńską. Dużo więcej możesz o tych miejscach dowiedzieć się na www.wikipedia.org   lub odpowiednich stronach FB. Polecamy.

Ziemia Dobrzyńska to obszar położony między siedmioma rzekami: Wisłą, Drwęcą, Pissą, Pisiakiem, Rypienicą, Brynicą i Skrwą, jako region historyczny ukształtował się na przestrzeni kolejnych podziałów testamentowych książąt piastowskich. W połowie XIII wieku po raz pierwszy pojawia się nazwa Ziemia Dobrzyńska, która używana jest po dziś dzień.

W tym roku Miasto i Gmina Górzno należąca do Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej jako przedstawiciel powiatu brodnickiego ma zaszczyt być z jednym z organizatorów IV Kongresu Dobrzynian. 2 lipca w naszym miasteczku odbędzie się część oficjalna ww. zgromadzenia tj. uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na Rynku oraz krótka ceremonia oficjalna w hali sportowej przy Szkole Podstawowej. Poprzednie trzy kongresy miały miejsca: I w dniach 10-12 sierpnia 2004 r. w Skępem (powiat lipnowski), II w dniach 15-16 lipca 2009 r. w Rypinie (powiat rypiński) oraz III w dniach 9-10 lipca 2014 r. w Czernikowie (powiat toruński).

Głównym celem Kongresu Dobrzynian jest integracja mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej oraz propagowanie miejscowej historii i tradycji. Idea kongresu nawiązuje do historycznej tradycji szlacheckich sejmików dobrzyńskich oraz późniejszych zjazdów i spotkań przedstawicieli naszych lokalnych społeczności. Na zjeździe w Czernikowie zaprezentowano podczas wystąpień tradycyjny mundur wojewódzki Ziemi Dobrzyńskiej z II poł. XVIII wieku. Logo IV Kongresu Dobrzynian prezentuje się podobnie jak pozostałych prócz danych dotyczących miejsca, czasu trwania i herbów gmin.

 

 

OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY MIASTA I GMINY GÓRZNO 

                          

 

  

 Wszelkie prawa zastrzeżone. 2014-2016
Urząd Miasta i Gminy Górzno.

 

 projekt i wykonanie

 

 

 BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

INFORMACJE

» Polityka plików cookies