Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     Oto kolejne cudo, widokówka która ma swoją premierę i wróciła po 116 latach z Niemiec do „domu”. Jesteśmy nadal w kręgu tematu granicy prusko- rosyjskiej, w miejscu opisywanym w poprzednim odcinku. Na awersie trzy czarno-białe zdjęcia ułożone w ciekawym układzie w ramce z ornamentami oraz elementami liści i owoców kasztanowca. Podpis główny w tłumaczeniu brzmi „Pozdrowienia z rosyjskiej granicy”. Górne lewe zdjęcie przedstawia „Pruski Urząd Celny”, prawe „Rosyjski Urząd Celny”. Oba, dokładnie te same  zdjęcia zostały wykorzystane w pocztówce opisywanej w części 19-tej z 1916 roku tylko, że tam były przez kolorystę pokolorowane. Ciekawostką jest zdjęcie dolne o podpisie „Kordon graniczny”. Nie mamy pojęcia z jakiej miejscowości ono pochodzi. Niewątpliwe, że jest to rosyjska strażnica przy granicy pruskiej. Może pochodzi z okolicy Beśnicy, Anielina, Rogala, Nowych Konopat, Krzyżówki, Oborczysk a może z innej miejscowości po stronie rosyjskiej (na mapach niemieckich np. z 1913 lub 1914  oprócz symbolu budynku są zapisy „kordon”). U dołu napis „Górzno, Prusy Zachodnie dnia” gdzie nadawca ręcznie zapisał datę 8 czerwca 1908 roku.

Szanowni Państwo przechodzimy do tematu już omawianego w części 11-tej (1914r.) oraz części 19-tej (1916r.). Chodzi o miejsce doskonale wszystkim znane a mianowicie granicę prusko-rosyjską. Były niemiecki urząd celny stoi do dnia dzisiejszego (Górzno Wybudowanie nr 91), po rosyjskim nie ma śladu (dziś to miejsce byłoby już w Sołectwie Szynkówko). Widokówka należy również do tych, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia, że istnieje.

     Oto kolejna widokówka z Górzna, o której istnieniu do tej pory nikt nie zdawał sobie sprawy. Istne cudo! Po raz pierwszy możemy dokładnie obejrzeć budynek, który na Rynku istniał do 1945 roku, kiedy „wyzwoliciele” szukając broni (cel poszukiwań był inny) i nie znaleźli a była tam wtedy apteka po prostu go spalili. Zagrożenie dla całego miasta było ogromne. Ale to późniejsze czasy. Dziś to miejsce jest nadal niezabudowane, przeznaczone do parkowania. Zdjęcie przedstawia stan sprzed 1909 roku. Piękny budynek trzymodułowy, sprawiający wrażenie trzech nieruchomości. Właścicielem był Josef Wandtke prowadzący restaurację i hotel o pięknej nazwie „Hotel Górzno”.

Oto kolejna oryginalna widokówka, która niedawno dołączyła do prywatnego zbioru. Tak, jest ona prawie identyczna z tą, którą prezentowaliśmy w części 43. Jest ona czarno-biała a tamta była kolorowana. Zapewne w detalu była tańsza. Na chodniku przed hotelem jest dokładnie ten sam numer 31 662 a więc mamy pewność, że chodziło o wewnętrzną numerację drukarni a nie o nakład czy numer widokówki. Dzięki dobrej jakości zdjęcia wiemy jaką kawę serwowano w hotelu i sprzedawano w sklepie. Ciekawe dlaczego nie widać szyldów na elewacji sąsiedniego budynku, które mogliśmy obejrzeć w części 44. z 1909 roku?

Przedstawiamy Państwu kolejną perełkę, widokówkę całkowicie nieznaną, dotąd nigdzie nie publikowaną, prawdziwy rarytas. Na awersie południowa i zachodnia pierzeja Rynku w Górznie. Zdjęcie wykonano w doskonałej jakości jak na owe czasy oddające szczegóły detali architektonicznych, stan bruku czy chodnika. Pięknie się prezentuje kościół ewangelicki. Patrząc się na poziomy wejść do hotelu, dziś chodnik i ulica są niżej. Wykonano ją w technice litografii druku. Ciekawe czy ta ręcznie naniesiona kolorystyka zgadzała się ze stanem faktycznym kolorów elewacji budynków, ale tego się już nigdy nie dowiemy. Niektóre elementy jak szpic wieży kościoła i jego dach, drzewa czy elementy hotelu pokryte są srebrną odblaskową farbą widoczną tylko pod pewnym kątem. Napis w języku niemieckim w tłumaczeniu „Górzno Rynek z Hotelem Centralnym i ewangelickim kościołem”. Na chodniku przed hotelem w drukarni wydrukowano numer 31 662, raczej nie chodzi tutaj o nakład ani numerację widokówki.