Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

Jak już napisano wcześniejsze kongresy miały miejsce w Skępem, Rypinie i Czernikowie. Tym razem przybliżymy te miejscowości.

I Kongres Dobrzynian odbył się w Skępem (powiat lipnowski), w dniach od 10 do 12 sierpnia     2004 r. Tablicę pamiątkową zawieszono w krużganku pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, w którym się znajduje Kościół i klasztor OO. Bernardynów pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Skępskiej  Matki Bożej Brzemiennej – Królowej Mazowsza i Kujaw pod adresem ul. Klasztorna 5.

Skępe - Tablica, na której widnieje napis: „Dzisiaj nieważne gdzie staniemy  czy tu gdzie krzesła czy wśród cieni ważne co zostawimy na tej ziemi” . Nad cytatem wygrawerowane jest logo Kongresu Dobrzynian, czyli kula ziemska z szarfą, na której są dwa herby. Na szarfie wyryty jest napis: Kongres Dobrzynian, Skępe 10-12.08.2005 r. Pod logiem: Znanym i nieznanym Dobrzynianom zasłużonym dla tej ziemi uczestnicy kongresu.Skępe-Dwa budynki, jeden mniejszy w części środkowej, drugi podłużny w części zewnętrznej. Na czubkach ich dachów umieszczone są krzyże. Widoczne są też przed nimi flagi Polski. W jednym z okien zewnętrznego budynku widoczny jest obraz Jezusa Chrystusa.

Więcej na stronach: www.bernardyniskepe.com lub  www.skepe.pl

II Kongres Dobrzynian miał miejsce w Rypinie (powiat rypiński), w dniach  15-16 lipca 2009 r. Okolicznościową tablicę poświęconą temu wydarzeniu umieszczono na frontowej fasadzie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, budynku często nazywanym „Domem Kaźni” w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.Muzeum znajduje się w Rypinie pod adresem ul. Warszawska 20.

Rypin-Tablica, na której widnieje napis: „…Ziemia Dobrzyńska, Ziemia Dobrzyńska, a w niej chyba najwięcej ojczyzny…”. Pod cytatem wygrawerowane jest logo Kongresu Dobrzynian, czyli kula ziemska z szarfą, na której są dwa herby. Na szarfie wyryty jest napis: II Kongres Dobrzynian, Rypin, 15-16 lipca 2009.Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie- Budynek. Na nim napis Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, część liter zasłaniają drzewa.

Info o tym miejscu na : www.muzeum.rypin.eu lub www.rypin.eu

III Kongres Dobrzynian zawitał do Czernikowa (powiat toruński). Odbywał się w dniach 9- 10 lipca 2014 r. Uczestnicy kongresu zostawili po sobie pamiątkę w postaci tablicy okolicznościowej przy wejściu Zespołu Szkół w Czernikowie przy ul. Gimnazjalnej 1.

Czernikowo-Tablica, na której widnieje napis: „Szczęśliwy, kto dziś owoc prac wczorajszych schował, Kto kilku chwil ubiegłych dzisiaj nie żałował” (Gustaw Zieliński „Wczoraj i dziś”). Pod cytatem wygrawerowane jest logo Kongresu Dobrzynian, czyli kula ziemska z szarfą, na której są dwa herby. Na szarfie wyryty jest napis: III Kongres Dobrzynian, Czernikowo 9-10 lipca 2014.Czernikowo -Budynek w planie ogólnym. Widoczne są na nim czerwone tablice i godło

O tym  miejscu na : www.zs.czernikowo.pl lub www.czernikowo.pl

Wędrowcze, gdybyś kiedyś podróżował krajową 10-tką z Torunia w kierunku Warszawy po drodze masz Czernikowo, za Lipnem będą  zjazdy do Skępego. A ze Skępego do Rypina też niedaleko. Po drodze masz inne miejscowości „ Dobrej Ziemi” jak niektórzy inaczej nazywają Ziemię Dobrzyńską. Dużo więcej możesz o tych miejscach dowiedzieć się na www.wikipedia.org   lub odpowiednich stronach FB. Polecamy.