Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Dziś przedstawiamy Państwu ostatnią pocztówkę z 1917 roku. Na awersie kolorowane w druku zdjęcie części Rynku. Widoczny jest fragment krótszej zachodniej pierzei Rynku, która dziś jest najbardziej zmieniona architektonicznie oraz fragment dłuższej południowej pierzei. W tle stoi ewangelicki kościół. Ciekawe, kim był pan pozujący na pierwszym planie? Na awersie dobrze odciśnięty stempel urzędu pocztowego z datą 23 grudnia 1917 roku. Dopisek poczta polowa. Adresat w Niemczech (Markdorf). Tekst pisany Kurrentą. Autorem fotografii a jednocześnie wydawcą tej pocztówki był Leonhard Szankowski, ojciec znanego w Górznie i okolicy fotografa Benona Szankowskiego (1914-1973), mającego swój zakład fotograficzny przy ulicy Kościelnej.

Przedstawiamy Państwu dwie kolejne pocztówki z 1917 roku. Dlaczego dwie? Są  to pocztówki dotyczące tego samego zdjęcia, lecz różnej kolorystyki druku. Pierwsza jest w kolorze seledynowej sepii (kopia nie oddaje tego koloru), druga błękitna (w tej wersji pocztówka zyskała na jakości i ostości). Na awersach mają zdjęcie stawu młyńskiego na Wapionce. Słabo jest widoczny mostek na wyspę. Młyn całkowicie nie widać. Przypominamy, że Wapionka była osadą należącą do granic gminy miejskiej Górzno. Napisy w języku niemieckim : Górzno Prusy Zachodnie, Widok przy stawie młyńskim z młynem Wapionka. Na awersach jedna posiada stempel listowy jednostki wojskowej, obie posiadają dopisek poczta polowa. Jedna wysłana była 1 października , druga 3 października 1917 roku. Adresaci to osoby mieszkające w Niemczech. Teksty pisane Kurrentą. Wydawca Hugo Warm.

     Wkraczamy w rok 1917. Dziś dla Państwa nie mamy pocztówki, lecz notgeldy czyli pieniądze zastępcze Górzna o nominałach 10 i 50 Pfennig. Co to są i czym były notgeldy piszemy poniżej. Na awersach napisy w języku niemieckim: Miasto Górzno, Prusy Zachodnie, Talon  (kupon) na 10 lub 50 Pfennig, słownie dziesięć / pięćdziesiąt Pfennig, Górzno, 15 marca(data emisji), podpisy von Jakubowski (Leon, Burmistrz Górzna), Schwarz (brak imienia, jaką pełnił funkcję w urzędzie?). Stempel Urzędu Miasta i Administracji Policji. Richard Krahl Bydgoszcz (drukarnia gdzie były drukowane). Z boku napis: ważne do 31 grudnia 1918 roku. Do druku użyto dwóch różnych typów papierów, w dwóch kolorach oraz dwa różne typy tła. W użytych papierach nie ma znaków wodnych. Brak numeracji jak miało miejsce w innych miastach. Nie jest znany nakład oraz nie posiadamy informacji ile pod koniec obiegu wymieniono w kasie miejskiej.

Wracamy do prezentacji widokówek, mamy nadal rok 1917-ty. Oto na awersie panorama  fragmentu widoku tzw. „Poświętnego”. To część Górzna, która od średniowiecza wraz z  erygowaniem parafii w 1325 roku przez biskupa płockiego Floriana z Kościelca zwanego Laskarym z nadania była własnością parafii i zarządzana przez Bożogrobców. Wszystkie stoki od Jeziora Młyńskiego a dalej Jeziora Górznieńskiego aż do ujścia rzeki Górzanki wchodziły w skład tego nadania. Na obrazie z jesiennym krajobrazem, bo nie jest to zdjęcie, widać wiele pól uprawnych i łąk. Teren ten był intensywnie eksploatowany rolniczo pod uprawy i hodowlę zwierząt. Dziś w większości porośnięty jest drzewostanem. Czy wiecie Państwo, że przed II wojną światową duża część parku miejskiego była własnością gminy żydowskiej? Z charakterystycznych budowli widać szkołę (dziś bursa) oraz kościół katolicki. Napisy w języku niemieckim: Górzno Prusy Zachodnie oraz Widok na duże jezioro. Na rewersie adresatka w Niemczech, napis poczta polowa. Tekst pisany Kurrentą z datą 3 października 1917 roku. Wydawcą tej pocztówki był Hugo Warm, miejscowy przedsiębiorca.

     I wojna światowa trwa w najlepsze, jest rok 1916-ty. Dzisiejsza widokówka to kolejna perełka. Na awersie trójpolowe zdjęcia. Na górze pruski urząd celny i przejście graniczne (dziś jeszcze można go zobaczyć). W środku rosyjski urząd celny wraz z przejściem granicznym w pełnej krasie i pogranicznikami. Temat ten pojawił się w części 11-tej  naszej prezentacji dotyczącej roku 1914-tego. W tym przypadku jest możliwość porównania obu przejść granicznych. Na dolnym zdjęciu podpis „dwa jeziora” z ich widokami, Trakt Lidzbarski (ul. Leśna) i młyn wodny na Górzance. Ciekawostką jest droga biegnąca tuż przy Jeziorze Małym czyli Młyńskim. Na rewersie adres do konkretnego żołnierza z nazwą jednostki, w której służył. Stempel pocztowy z datą 16 lutego 1916 roku, dopisek Feld (polowa) do tekstu Postkarte. Tekst pisany Kurrentą z datą 15 lutego 1916. Wydawca: M.A. Arnhold (wcześniej opisywany).