Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     Przedstawiliśmy Państwu wszystkie karty pocztowe (prócz rodzinnych), które znajdują się w zbiorze prywatnym Pana Tomasza Kinickiego obejmującego lata 1899-1939. To 40 lat historii Górzna, w przeciągu których tak wiele w historii się wydarzyło. Podsumowanie prezentacji przedstawimy Państwu w następnej części. Dziś mamy dla Państwa  10 kopii widokówek z lat 1900-1939, które istnieją i zostały zaczerpnięte z przestrzeni wirtualnej. Niektóre z nich mają identyfikacyjne „znaki wodne” z jakich stron pochodzą. W związku z tym, że pocztówki Górzna (zwłaszcza z lat 1899-1945) są rzadkością na giełdach, aukcjach oraz sklepach stacjonarnych lub internetowych i trudno je „namierzyć”, Pan Kinicki ma prośbę, by powiadomić go o takim znalezisku. Ponadto gdyby Państwo widzieli w prywatnych zbiorach:

     W poprzednim odcinku naszej prezentacji pokazaliśmy Państwu ostatnią oryginalną widokówkę z Górzna z dwudziestolecia międzywojennego. Dzisiejsza pochodzi z 1909, więc powinna znaleźć się w części 7 a nie dopiero teraz. Powód jest bardzo prosty, ponieważ jest to najnowszy nabytek, z ostatniej chwili w kolekcji. Kartka na awersie ma napis w języku niemieckim „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”. Przedstawia kolorowy rysunek kompozycji roślinnej, stosownej do okoliczności świąt. Pisanie życzeń świątecznych jak się okazuje było już 113 lat temu modne. Na rewersie mamy znaczek niemiecki i datownik Górzna z 23 grudnia 1909 roku. Ciekawe czy adresat otrzymał tą kartkę przed świętami? Adresat mieszkał w Niemczech. Tekst pisany Kurrentą. Wydawca nieznany o skrócie KNG, seria 2503.

Kolejna pocztówka, która pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego, której daty powstania nie udało się ustalić, ponieważ nie była w obiegu pocztowym. Na awersie podpis „Górzno-Pomorze. Panorama”. A konkretnie jakiej drogi dotyczy to zdjęcie? Podpowiedź znajduje się po prawej stronie. To zabudowania osady Wapionka, a konkretnie dom należący do młynarza z charakterystycznym jeziorkiem. Tak, dzisiaj to ulica Leśna. W przeszłości Trakt Lidzbarski. Jeszcze dzisiaj zachowało się kilka ciosanych  kamieni wkopanych w pobocze drogi. Na rewersie dokładnie takie same napisy jak w pocztówce z poprzedniej części. W związku z poprzednią widokówką pojawiły się pytania: jakie imię nosił pan Schwarz? Skrót Fr. sugerowałby na Frank, Franz lub może Franciszek? Kolejne pytanie, jaki asortyment miał w sklepie, czyli po prostu czym handlował ? Śledzący naszą prezentację pytają czy jest to ten sam Schwarz, który występuje na notgeldach z 1917 roku w części 20. Na żadne pytanie nie udało się jeszcze znaleźć odpowiedzi.

     Obecnie, kolejna kartka pocztowa przedwojenna ze znanym widokiem na „Bocieniec”, ulicę Leśną i Jezioro Młyńskie. Co upoważnia nas by pocztówkę umiejscowić w tym okresie? Jest to charakterystyczny napis „Górzno-Pomorze”, który odróżniał Naszą miejscowość od  czterech innych miejscowości o tej samej nazwie ( była o tym mowa w rozwiązaniu konkursu w części 4.).  Dokładnie to samo zdjęcie użyto w pocztówce znajdującej się w części 29-tej z roku 1936. Więc czym się one różnią ? Inna jest kolorystyka druku. W tej jest kolor rozjaśnionej czerni, a tej z 1936 to przyciemniona sepia. Dzisiejsza pocztówka ma trochę lepszą rozdzielczość. W obu przypadkach trudno ustalić, kto był autorem zdjęcia, wydawcą lub kto drukował, chociaż  w dzisiejszej na rewersie jest tajemniczy skrót „Br”.

     Kolejna pocztówka „czysta” dwudziestolecia międzywojennego. Zdjęcie wykorzystane do jej produkcji jest tym samym co w części 31-szej, lecz innego rodzaju technologii druku oraz innym typie użytego papieru. Trudno jest ustalić datę jej powstania. Na rewersie mamy informację, że wydano ją nakładem  funduszy Fr. Szwarza miejscowego właściciela sklepu. Kartkę drukowały Zakłady Reprodukcyjne „Akropol” w Krakowie, znane z produkcji pocztówek i książek. Co oznaczają cyfry: XXIL, tego nie udało się ustalić.