Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     Pamiętają Państwo jak tymczasowo żegnaliśmy się (część 37) dnia 26 lipca br, w związku z prezentowanym prywatnym zbiorem, a w części 36. przedstawialiśmy 10 kopii widokówek z Górznem, które są poszukiwane? Dziś mamy dla Państwa kolejną oryginalną i co ciekawe nie jest ona z tych poszukiwanych. To prawdziwa perełka, rarytas i zaskoczenie. Do tej pory nigdzie nie była widziana ani prezentowana. My także nie mieliśmy pojęcia o jej istnieniu. Na awersie widać północno-zachodnią (frontową) elewację budynku kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Górznie.

Zamysłem prezentacji prywatnego zbioru Pana Tomasza Kinickiego  było pokazanie bogactwa dziedzictwa przodków w postaci oryginalnych widokówek lub innych materiałów związanych z Górznem i jego okolicą. Takiej ilości widokówek z omawianego czasu inne miejscowości, nawet większe nie mają. Zakres główny obejmował lata 1899-1939. Nie pokazaliśmy pocztówek z   II wojny światowej, bo właściciel nie ma takich w kolekcji. Nie poszliśmy z prezentacją dalej (Polska Ludowa, PRL, III RP), ponieważ są one wszystkim dobrze znane i dostępne, choćby w wirtualnej przestrzeni. Zebranie takiego zbioru trwało wiele lat. Nie łatwo było zdobyć prezentowane walory. Średnio w roku przybywają do kolekcji 2 widokówki. Niektóre z nich to prawdziwe rarytasy. Im widokówka starsza i w dobrym stanie, tym trudniejsza do zdobycia oraz ma wyższą cenę. Pokaz rozpoczęliśmy 18 stycznia 2022 roku w 102. rocznicę powrotu Górzna do Macierzy czyli Ojczyzny. Zbiór prezentowaliśmy równolegle na profilu Facebook-a Urzędu Miasta i Gminy i oficjalnej stronie internetowej Miasta i Gminy Górzno.

     W poprzednim odcinku naszej prezentacji pokazaliśmy Państwu ostatnią oryginalną widokówkę z Górzna z dwudziestolecia międzywojennego. Dzisiejsza pochodzi z 1909, więc powinna znaleźć się w części 7 a nie dopiero teraz. Powód jest bardzo prosty, ponieważ jest to najnowszy nabytek, z ostatniej chwili w kolekcji. Kartka na awersie ma napis w języku niemieckim „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”. Przedstawia kolorowy rysunek kompozycji roślinnej, stosownej do okoliczności świąt. Pisanie życzeń świątecznych jak się okazuje było już 113 lat temu modne. Na rewersie mamy znaczek niemiecki i datownik Górzna z 23 grudnia 1909 roku. Ciekawe czy adresat otrzymał tą kartkę przed świętami? Adresat mieszkał w Niemczech. Tekst pisany Kurrentą. Wydawca nieznany o skrócie KNG, seria 2503.

     Przedstawiliśmy Państwu wszystkie karty pocztowe (prócz rodzinnych), które znajdują się w zbiorze prywatnym Pana Tomasza Kinickiego obejmującego lata 1899-1939. To 40 lat historii Górzna, w przeciągu których tak wiele w historii się wydarzyło. Podsumowanie prezentacji przedstawimy Państwu w następnej części. Dziś mamy dla Państwa  10 kopii widokówek z lat 1900-1939, które istnieją i zostały zaczerpnięte z przestrzeni wirtualnej. Niektóre z nich mają identyfikacyjne „znaki wodne” z jakich stron pochodzą. W związku z tym, że pocztówki Górzna (zwłaszcza z lat 1899-1945) są rzadkością na giełdach, aukcjach oraz sklepach stacjonarnych lub internetowych i trudno je „namierzyć”, Pan Kinicki ma prośbę, by powiadomić go o takim znalezisku. Ponadto gdyby Państwo widzieli w prywatnych zbiorach:

     Obecnie, kolejna kartka pocztowa przedwojenna ze znanym widokiem na „Bocieniec”, ulicę Leśną i Jezioro Młyńskie. Co upoważnia nas by pocztówkę umiejscowić w tym okresie? Jest to charakterystyczny napis „Górzno-Pomorze”, który odróżniał Naszą miejscowość od  czterech innych miejscowości o tej samej nazwie ( była o tym mowa w rozwiązaniu konkursu w części 4.).  Dokładnie to samo zdjęcie użyto w pocztówce znajdującej się w części 29-tej z roku 1936. Więc czym się one różnią ? Inna jest kolorystyka druku. W tej jest kolor rozjaśnionej czerni, a tej z 1936 to przyciemniona sepia. Dzisiejsza pocztówka ma trochę lepszą rozdzielczość. W obu przypadkach trudno ustalić, kto był autorem zdjęcia, wydawcą lub kto drukował, chociaż  w dzisiejszej na rewersie jest tajemniczy skrót „Br”.