Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

W poprzedniej części został wywołany temat herbu Górzna, a zwłaszcza  jego elementu. Chodzi o złote punkty, koła czy kulki. W literaturze sfragistycznej nie ma wytłumaczenia ich istoty. W miejscowej tradycji istnieją, aż trzy sposoby tłumaczenia ich występowania.

  1. „Dwie kule armatnie” – pamiątka ważnej bitwy polsko-szwedzkiej pod Górznem w 1629 roku. Ten sposób tłumaczenia nie ma racji bytu, ponieważ najstarsza znana pieczęć Górzna (słabo wyciśnięta) była opisywana w literaturze z dokumentu znajdującego się w Muzeum Czapskich w Krakowie datowanego na 1561 rok, kulki już były.
  2. „Symbole dwóch jezior”- faktycznie dwa jeziora istnieją (Młyńskie i Górznieńskie). Ryba z wodą to logiczna para. Jeżeli miałyby być to jeziora, to woda w heraldyce oznaczana jest kolorem niebieskim. W heraldyce nie łączy się koloru zielonego z niebieskim, choć były wyjątki. Więc o jeziora tu nie chodzi.
  3. „Łby gwoździ”- przy ich pomocy herb miał być przybity do ścian ratusza. Umówmy się nikt tak nie przybija obrazu, zwłaszcza tak ważnego jakim jest herb. Z technicznego punktu widzenia( grawitacja) gwoździe jeśli już użyto to w rogach na samej górze. Następna kwestia, dlaczego użyto tak nieproporcjonalnych i wielkich łbów gwoździ, a przede wszystkim nikt by nie użył złotych gwoździ.

Żaden z powyższych sposobów tłumaczenia istnienia tego elementu herbu Górzna nie ma racjonalnego uzasadnienia. Szanowni Państwo symbolika naszego herbu jest o wiele wznioślejsza niż nam się to wydaje i tu należy się szacunek dla naszych przodków. O najnowszej opinii Komisji Heraldycznej napiszemy w następnej części.