Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     Jest rok 1911. Przedstawiamy Państwu 2 pocztówki tego samego typu, lecz różnej jakości wysłane z Górzna. Na 4 -polowych awersach mają cztery widoki dotyczące Górzna z podpisami w języku niemieckim. Na rewersach w części adresowej jedna była adresowana do Nowego Dworu, Nowy Zieluń, powiat Brodnica z wyraźnym datownikiem Górzna (12 sierpnia 1911 r.),  druga adresowana do Silna, Gmina Chojnice. Brak jest w tym przypadku znaczka (odklejony) i datownika Urzędu Pocztowego z Górzna. Nietaktem było umieszczanie znacznie później pieczątek typu (Berlin W30) czy datownika (9 JULY 1964), które nie mają żadnego związku. Wydawcą tych pocztówek był M. A. Arnhold z miejscowości Heringsdorf (miejscowość w Niemczech, kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie, położona na wyspie Uznam, granicząca ze Świnoujściem). Skąd to wiemy? Po prostu, z następnej pocztówki, którą Państwu pokarzemy.

     Szanowni Państwo w obu przypadkach mamy do czynienia ze staroniemieckim rodzajem pisma nazywanego Kurrenta. Czy znacie może osobę, która zna język niemiecki a szczególnie potrafi czytać rodzaje pisma : Kurrenta (niem. deutsche Kurrentschrift) , Sütterlina (niem. Sütterlinschrift),  z Offenbach (niemOffenbacher Schrift) czy druk neogotycki typu Szwabacha? Szczególnie zależałoby nam na piśmie Kurrenta, ponieważ Pan Tomasz Kinicki posiada dużo materiału pozyskanego prywatnie w kwerendzie z Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz (Tajne Archiwum Państwowe Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego) w Berlinie a dotyczącego miasta, parafii i okolic Górzna.

Na 4 -polowych awersach mają cztery widoki dotyczące Górzna z podpisami w języku niemieckim

Na rewersach w części adresowej jedna była adresowana do Nowego Dworu, Nowy Zieluń, powiat Brodnica z wyraźnym datownikiem Górzna (12 sierpnia 1911 r.)