Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

     Dziś kolejna kartka pocztowa z 1914 roku. Na awersie bardzo popularny widok, który będzie się wielokrotnie jeszcze powtarzał. Kartka jest kolorowana (nie istniały aparaty fotograficzne robiące kolorowe zdjęcia). Na pierwszym planie dziś ul. Leśna, wtedy Trakt Lidzbarski oraz wzgórze „Bocieniec”. W tle Jezioro Młyńskie. Napisy w języku niemieckim: „Górzno Prusy Zachodnie” oraz „Widok na małe jezioro i kąpielisko”.

„Staw” czyli Jezioro Młyńskie w czasach niemieckich nazywano jeziorem małym. Zdjęcie wykonano tak, że nie widać młyna ( na innym będzie lepiej widoczny) przy rzece Górzanka lub Kaliczka. Na rewersie ten sam adres co w części 11-tej. Kartka przez nadawcę datowana na 25 września 1914 roku. Oczywiście istnieje dopisek poczta polowa lecz brak jest datownika. Czyżby wysłana była w kopercie? Tekst pisano Kurrentą. Wydawca Hugo Warm. Nazwisko to padało i będzie jeszcze się powtarzać. Nie do nas należy ocena tej osoby. Był prywatnym przedsiębiorcą. Do niego należał Hotel Centralny z największą salą w mieście. Posiadał również sklep delikatesów i towarów kolonialnych, zajmował się handlem, kupiectwem i usługami. To dzięki jego inicjatywie lub przedsiębiorczości Górzno posiadało tak wiele kart pocztowych. Przed II wojną światową w Górznie mieszkańców pochodzenia niemieckiego nazywano ewangelikami z racji wyznania (bywały wyjątki). Współżycie społeczeństw polsko-niemieckie układało się raczej poprawnie. Lata II wojny światowej w życiorysie tej osoby to już zupełnie inna sprawa.

 Na pierwszym planie dziś ul. Leśna, wtedy Trakt Lidzbarski oraz wzgórze Bocieniec. W tle Jezioro Młyńskie. Napisy w języku niemieckim: Górzno Prusy Zachodnie oraz Widok na małe jezioro i kąpielisko.