Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Ostatnia widokówka z  1915 roku, ale jaka ! Tym razem kartka pocztowa na awersie z młynem wiatrowym typu holender. Mimo, że istnieje on na kartce z 1900 roku (brak w zbiorze) oraz jeszcze jednej, którą zaprezentujemy później z powodu braku użycia pocztowego (prawdopodobnie przed 1918 rokiem), nigdzie nie jest on pokazany z tak bliskiej odległości.

Na zdjęciu widać, w jakim jest stanie technicznym. Przypominamy, że w owym czasie istniały jeszcze dwa młyny wodne. Jeden na Wapionce a drugi przy Górzance (ul. Leśna). Pięknie widać dom i zabudowania gospodarstwa dziś nie istniejące prócz domu (ul. 3 Maja), za zakrętem, z prawej strony w kierunku Zaborowa. Poza tym dobrze widać trzy obiekty użyteczności publicznej tj. kościół ewangelicki, szkołę i w głębi kościół katolicki. Na rewersie adresatka ta sama co w cz. 17-tej , dobrze odciśnięty stempel pocztowy z datą 4 lipca 1915 roku, dopisek „Feldpost”. Informacja pisana Kurrentą. Nie znamy tego rodzaju niemieckiego pisma. Brak daty pisanej ręcznie , ten sam dzień wysłania, ta sama adresatka, a w lewym górnym rogu liczba 6. W poprzedniej kartce jest liczba 1. Czyżby to był list składający się z kartek pocztowych? Czy pozostałe też były z Górznem? Może nadawca chciał w ten sposób pokazać gdzie mieszka i jak wygląda okolica. Na pewno finansowo opłacałby się list tradycyjny. A może chodziło o cenzurę, która w listach była standardem? Wydawca tej pocztówki nieznany.

Pięknie widać dom i zabudowania gospodarstwa dziś nie istniejące prócz domu (ul. 3 Maja), za zakrętem, z prawej strony w kierunku Zaborowa. Poza tym dobrze widać trzy obiekty użyteczności publicznej tj. kościół ewangelicki, szkołę i w głębi kościół katolicki. Na rewersie adresatka ta sama co w cz. 17-tej , dobrze odciśnięty stempel pocztowy z datą 4 lipca 1915 roku